Plugins - Admin Menu Editor - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (69 entries)

en: term
ja_JP: ターム

en: objects
ja_JP: オブジェクト

[ctx: content permissions: action name]
note: translators: %1$s: post type label, %2$s: taxonomy label
en: Assign this %2$s to %1$s
ja_JP: この %2$s を %1$s に割り当てる

[ctx: content permissions: action name]
note: translators: %1$s: post type label, %2$s: taxonomy label
en: Delete %1$s
ja_JP: %1$s を削除

[ctx: content permissions: action name]
note: translators: %1$s: post type label, %2$s: taxonomy label
en: Edit %1$s
ja_JP: %1$s を編集

[ctx: content permissions: action name]
note: translators: %1$s: post type label
en: View %1$s in lists
ja_JP: リストで %1$s を表示

[ctx: content permissions: action name]
note: translators: %1$s: post type label, %2$s: taxonomy label
en: Read %1$s
ja_JP: %1$s を閲覧

[ctx: content permissions: group heading]
note: translators: %s: taxonomy singular name
en: Permissions for this %s
ja_JP: この %s の権限

[ctx: content permissions: group heading]
note: translators: %1$s: post type name, %2$s: taxonomy singular name
en: Permissions for %1$s assigned to this %2$s
ja_JP: この %2$s に割り当てられた %1$s の権限

note: translators: %1$s = URL to the "Modules" section on the plugin settings page, %2$s = module name
en: If necessary, you can disable this box by going to the <a href="%1$s">Settings</a> tab and unchecking the "%2$s" option in the "Modules" section.
ja_JP: 必要に応じて、<a href="%1$s">設定</a> タブの「モジュール」セクションで「%2$s」のチェックを外すと、このボックスを無効にできます。

[ctx: content permissions - about tab]
en: Normally, only users who can access the menu editor can see this box.
ja_JP: 通常、メニューエディターにアクセスできるユーザーだけがこのボックスを見ることができます。

[ctx: content permissions - about tab]
en: The "Content Permissions (AME)" box is part of the Admin Menu Editor plugin.
ja_JP: 「コンテンツ権限 (AME)」ボックスは Admin Menu Editor プラグインの一部です。

[ctx: content permissions tab]
en: About
ja_JP: 概要

en: Customized plugin list is disabled for your account.
ja_JP: このアカウントはカスタマイズされたプラグインリストが無効になっています。

en: You will see the unmodified plugin list on the "Plugins" page.
ja_JP: 「プラグイン」ページに修正前のプラグインリストが表示されます。

[ctx: content permissions: action name]
en: Publish
ja_JP: 公開

[ctx: content permissions: action name]
en: Delete
ja_JP: 削除

[ctx: content permissions: action name]
en: Edit
ja_JP: 編集

en: Applies to places like the post list in the admin dashboard and archive pages on the front end.
ja_JP: 管理ダッシュボードの投稿リストやフロントエンドのアーカイブページなどに適用されます。

[ctx: content permissions: action name]
en: View in lists
ja_JP: リストで表示

[ctx: content permissions: action name]
en: Read
ja_JP: 閲覧

[ctx: content permissions: default replacement text]
en: You don't have access to this content.
ja_JP: このコンテンツにアクセスできません

[ctx: content permissions: shortcode setting for the redirect URL]
en: Process shortcodes in the URL
ja_JP: URL に含まれるショートコードを処理する

[ctx: content permissions: redirect status code field label]
en: Redirect type:
ja_JP: リダイレクトの種類:

[ctx: content permissions]
en: Redirects the user to a different location.
ja_JP: ユーザーを別の場所にリダイレクトします。

[ctx: content permissions: label for the custom message field for the "Block access" option]
en: Error message:
ja_JP: エラーメッセージ:

[ctx: content permissions]
en: Displays a plain error page.
ja_JP: プレーンなエラーページを表示します。

[ctx: content permissions]
en: Displays a 404 error page as if the post didn't exist.
ja_JP: 投稿が存在しないかのように404エラーページを表示します。

en: Displays the post as usual but replaces the content with the specified message.
ja_JP: 通常通り投稿を表示しますが、指定されたメッセージで内容を置き換えます。

en: Direct Access Protection
ja_JP: 直接アクセス保護

note: translators: %s = default replacement text for restricted posts
en: The post content will be replaced with this message when the user doesn't have read permissions. Defaults to "%s". If you hide the post from archive pages and also disable direct access, this setting will not be used.
ja_JP: ユーザーに閲覧権限がない場合、投稿内容はこのメッセージに置き換えられます。デフォルトは「%s」です。アーカイブページから投稿を非表示にし、直接アクセスも無効にしている場合は、この設定は使用されません。

en: Replacement Content
ja_JP: 代替内容

[ctx: Content permissions]
en: Undo reset
ja_JP: リセットの取り消し

[ctx: Content permissions]
en: Reset to defaults
ja_JP: デフォルトに戻す

en: Who can view this content:
ja_JP: このコンテンツを表示できるユーザー:

note: translators: %s = URL pointing to the "Settings" tab on the "Menu Editor" page, specifically the "Content permissions" section
en: Enforcement disabled. You can still edit the permissions, but they won't take effect until you <a href="%s">update plugin settings</a>.
ja_JP: 適用は無効です。権限の編集は可能ですが、<a href="%s">プラグイン設定を更新</a> するまで反映されません。

[ctx: Loading message in the content permissions meta box]
en: If this message doesn't disappear after a few seconds, there may be a JavaScript error.
ja_JP: 数秒経ってもこのメッセージが消えない場合は、JavaScript エラーが発生している可能性があります。

[ctx: Loading message in the content permissions meta box]
en: Loading...
ja_JP: ロード中...

[ctx: content permissions: basic preset]
en: Advanced
ja_JP: 上級

[ctx: content permissions: basic preset]
en: Logged Out Users
ja_JP: ログアウトユーザー

[ctx: content permissions: basic preset]
en: Logged In Users
ja_JP: ログインユーザー

[ctx: content permissions: basic preset]
en: Everyone
ja_JP: すべてのユーザー

en: No custom permissions to reset.
ja_JP: リセットするカスタム権限はありません。

[ctx: content permissions: protection type]
en: Redirect
ja_JP: リダイレクト

[ctx: content permissions: protection type]
en: Block access
ja_JP: アクセスをブロック

[ctx: content permissions: protection type]
en: Show "Not Found" error
ja_JP: 「Not Found」エラーを表示

[ctx: content permissions: protection type]
en: Show replacement content
ja_JP: 代替内容を表示

[ctx: content permissions: option label]
en: Default: Deny
ja_JP: デフォルト: 拒否

[ctx: content permissions: option label]
en: Default: Allow
ja_JP: デフォルト: 許可

[ctx: content permissions: option label]
en: Default
ja_JP: デフォルト

[ctx: content permissions: option label]
en: Deny
ja_JP: 拒否

[ctx: content permissions: option label]
en: Allow
ja_JP: 許可

[ctx: content permissions tab]
en: Protection
ja_JP: 保護

[ctx: content permissions tab]
en: Advanced
ja_JP: 詳細

[ctx: content permissions tab]
en: Basic
ja_JP: 基本

en: You do not have permission to edit the content permissions for this post.
ja_JP: この投稿のコンテンツ権限を編集する権限がありません。

en: Content Permissions (AME)
ja_JP: コンテンツ権限 (AME)

[ctx: "Settings" tab section]
en: Content permissions
ja_JP: コンテンツ権限

en: This usually produces more accurate results, but it can cause errors in some plugins and themes. If you see errors in the post editor, try disabling this option.
ja_JP: このオプションは通常はより正確な結果を出しますが、プラグインやテーマによってはエラーを引き起こすことがあります。投稿エディタでエラーが表示される場合は、このオプションを無効にしてみてください。

en: Detect post type capabilities by checking them with a non-existent user
ja_JP: 存在しないユーザーでチェックして投稿タイプの権限を検出

en: You can still edit post and page permissions, but they won't have any effect. Useful for troubleshooting.
ja_JP: 投稿とページの権限を編集することはできますが、変更内容は反映されません。トラブルシューティングに役立ちます。

en: Disable content permissions enforcement
ja_JP: コンテンツ権限の適用を無効にする

en: Custom admin menu is disabled for your account.
ja_JP: カスタム管理メニューがアカウントで無効になっています。

en: You will still see the default admin menu content.
ja_JP: 引き続きデフォルトの管理メニューの内容が表示されます。

en: You don't have permission to use Admin Menu Editor Pro.
ja_JP: Admin Menu Editor Pro を使用する権限がありません。

en: Access denied. Invalid nonce.
ja_JP: アクセスが拒否されました。無効なノンスです。

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings saved.
ja_JP: 設定を保存しました。

note: Description of the plugin
en: Lets you directly edit the WordPress admin menu. You can re-order, hide or rename existing menus, add custom menus and more.
ja_JP: WordPress の管理メニューを直接編集できます。既存のメニューの順序を変更したり、非表示にしたり、名前を変更したり、カスタムメニューを追加したりできます。
